Juhlaseminaari: Kasvun ja vanhenemisen tutkimuksen neljä vuosikymmentä

Aika ja paikka: 9.12.2019 klo 10–14 Tieteiden talo, Kirkkokatu 6, Helsinki
Järjestäjät: Kasvun ja vanhenemisen tutkijat ry:n ja Ikäinstituutti

Kasvun ja vanhenemisen tutkijat ry juhlistaa joulukuussa 40-vuotista historiaansa järjestäen kaikille avoimen juhlaseminaarin yhdessä Ikäinsitituutin kanssa. Seminaarissa yhdistyksen jäsenillä on mahdollisuus esitellä omaa kasvuun ja vanhenemiseen liittyvää tutkimustaan ja keskustella ajankohtaisista kysymyksistä ja aiheista muiden tutkijoiden kanssa. Mukana kommentaattoreina ovat muun muassa KaVa:n perustajajäsenet Isto Ruoppila, Marja Jylhä, Eino Heikkinen ja Pertti Pohjolainen.

Tieteiden talon seminaarin jälkeen lähellä sijaitsevassa Tiedekulmassa (Yliopistonkatu 4) järjestetään yleisötilaisuus klo 15–17. Tilaisuudessa tunnetut tutkijat purkavat vanhuuteen ja vanhenemiseen liittyviä myyttejä ja haastavat kuulijoita mukaan keskusteluun. Juhlapäivä päättyy yhdistyksen jäsenille suunnattuun cocktailtilaisuuteen noin klo 17.30 alkaen.